Дан словенске писмености и културе

Дан Ћирила и Методија, односно Дан словенске писмености и културе, државни је празник који се први пут обележава ове године на данашњи дан. Тим поводом су наши ученици 3/2, са вероучитељем Раденком Пантић и учитељицом Јасмином Танасић, посетили шабачку цркву и присуствовали светој литургији, након које су примили нафору од владике Лаврентија.
Ћирило и Методије су били браћа из Солуна, који су ширили писменост и хришћанство међу неписменим Словенима у Великоморавској кнежевини и Панонији. Својим радом они су помагали културни напредак Словена због чега су остали упамћени као „словенски апостоли“. Ћирило и Методије су направили глагољицу, прво писмо Словена. Након њихове смрти њихови ученици су наставили њихов просветитељски рад. Православна црква их слави 24. маја.

2     3