Светска недеља свемира

Одлуком Уједињених Нација сваке године од 4. до 10. октобра обележава се недеља свемира. Ове године тема је била свемир и климатске промене. Наша школа је учестовала у овом обележавању тако што су ученицима 7. и 8. разреда наставница хемије Соња Ћалић Теодоровић и наставница информатике Ивана Васић, у сарадњи са Центром за стручно усавршавање организовале предавање „Сателити – шта нам говоре?“.

На предавању су ученици сазнали колико природних сателита имају планете Сунчевог система и колико вештачких сателита кружи око Земље. Део предавања односио се на отпад који се налази у свемиру а потиче од летелица. То смеће се креће великим брзинама и представља значајну опасност за летелице са астронаутима. Други део предавања односио се на угљен-диоксид и ефекат стаклене баште који се манифестује као повећање температуре на Земљи.

Практични део – експеримент је представљао симулацију грађе Јупитеровог сателита – Европе.
Наша школа је на светској мапи овог дешавања.